• Tetin herbář jsem našla na půdě. Ležel tam několik let a nevypadal vůbec dobře. Myslela jsem si, že ani nebude možné jej znovu zprovoznit. Naštěstí se mi podařilo jej zrestaurovat do tak přijatelného stavu, abych jej mohla naskenovat do počítače.
  • Díky nově vytvořenému kurzu na našem školním Moodlu jsem mohla naskenované obrázky vložit na web. A to hned několika způsoby! Protože Moodle nabízí různé aplikace, měla jsem výběr skutečně pestrý. Rozhodovala jsem se mezi databází obrázků a slovníkem. Nakonec zvítězil slovník, který má nespočet výhod, které databáze nemá.
  • Především mi pomáhal pan učitel, který mi hodně pomohl a poradil. Po vybrání slovníku jsem začala nahrávat obrázky z tetina herbáře, který však nebyl ani zdaleka tak obsáhlý. Obsahuje sotva padesát rostlin. Jako zádrhel se ukázala velikost obrázků samotných. Pro porovnání jsem si půjčila obrázky z Wikipedie, které měly pochopitelně jiný rozměr než ty moje. Potíž byla, že nejprve byly obrázky příliš velké a poté naopak příliš malé na to, než aby si na nich kdokoli mohl prohlédnout detaily rostlin. Nakonec jsme našli přijatelnou velikost. Mohli jsme pokračovat. Přímo u tetina herbáře jsem ještě dopisovala tabulku, kde byly zaznamenány údaje o sběru rostliny. Po několika předěláních jsem vše uložila a nyní si můj (tetin) mini herbář můžete prohlédnout.
  • Nápady:
    • Protože tetin herbář je skutečně velmi málo obsáhlý než většina ostatních herbářů, pana učitele napadlo, vypůjčit si herbář od pana Honzery, který se rostlinám věnuje již velmi dlouho. Půjčil nám hned několik svých herbářů, které dohromady čítají téměř pět set rostlin. A co víc? Všechny jsou z okolí Havlovic! Protože bych sama vše nahrát a naskenovat určitě nedokázala, opět zasáhl pan učitel a pomohl mi. Díky této spolupráci jsme zachránili téměř šest herbářů! 
    • Dalším nápadem bylo vytvořit ještě další slovník, kam by ostatní žáci nebo hosté nahrávali prostřednictvím správce kurzu své rostlinky. Nápad se uskutečnil a nyní, pokud máte nějaké pěkné květiny, se jimi můžete podělit pomocí Moodlu s ostaními. Jak přesně vyplnit informační tabulku o rostlině najdete v kurzu.
    • Dobré využití Digitálního herbáře. Takové jsme dlouho hledali. Nakonec se jako ten nejlepší způsob jevilo použití kurzu ve výuce. Například žáci nižších ročníků by se s pomocí herbáře naučili poznávat rostliny. Testy jsou zpestřeny spoustou obrázků nebo zábavnými křížovkami HotPot. Využila jsem opět materiály pana Honzery a tetin herbář.
  • Význam práce:
    • Jak jsem se již slovem zmínila, zachránili jsme herbáře tety i pana Honzery. Protože sušené rostliny se začnou časem drolit, nic by z nich nezůstalo a odvedená práce majitelů herbáře by byla k ničemu. Protože herbář nezůstává pouze na jednom místě a tu a tam se někam přenese, květiny se opotřebovávájí znovu a znovu. K tomu občasné prohlídky, ukázky příbuzným nebo známým... Herbáře jsou krásné, ale ne věčné.
    • Protože do hostům otevřeného kurzu na Moodle se mohou podívat lidé z celého světa, je velice výhodné mít herbář nahraný právě zde. Dokud byl v rukou jen jednoho majitele, nemohlo jej vidět moc lidí najednou. Nyní si to může prohlédnout celý svět!
    • Velkou výhodou je zdokonalování vědomostí všech, kdo se na Moodle přihlásí. Jak hosté, tak žáci.
    • Tuto práci mohou taktéž ocenit učitelé přírodopisu, kteří pomocí herbáře mohou zpestřit výuku.
    • I ostatní mají možnost podílet se na rozvoji herbáře! Přispívat svými fotografiemi, vytvářet něco pro budoucí žáky a učitele naší školy, pomoci seznámit ostatní se  zdejší flórou, učit se nebo se zapsat svými příspěvky do nově vzniklého kurzu.
Naposledy změněno: pátek, 10. května 2013, 20.01